Rubriky
Nezařazené

Pohled SMO ČR na zálohování se nezměnil

Ministerstvo životního prostředí zahájilo debatu o povinném zálohování PET lahví a plechovek. Diskuze se zúčastnili zástupci z řadvýrobců nápojů, odpadových firem, obchodníků i obcí.

Názory obcí jsou různé

Ukázalo se, že pokud obec obsluhuje externí firma, tedy nikoliv komunální, tak starostové často vůbec neznají souvislosti toku odpadů a ani ekonomiku. Ti pak v zálohování vidí výhody, jako například nepřeplněné žluté kontejnery a ušetřené peníze za svoz.

Jako další plus vnímají úbytek PET lahví ve veřejných koších. Zde se však opomíjí skutečnost, že turisté se asi příliš nepohrnou do vracení zálohovaných lahví a PETky z košů nezmizí. Littering se pouze přesune z venkova a přírody do měst a větších obcí.

Proč zálohovat nejlukrativnější složku žlutých kontejnerů?

Názor SMO ČR na zálohování PET lahví se nezměnil„Znamená to výrazné narušení našeho dvacetiletého budování systému kvůli komoditě, která nemá nejmenší problém se sběrem a následnou recyklací,“ potvrzuje Olga Dočkalová, starostka obce Sudice a členka Komise životního prostředí a energetiky Svazu měst a obcí a také členka Sdružení Komunálních Služeb z.s.

Z hlediska MŽP je nezbytné, aby plošné zálohy nezkomplikovaly financování svozu tříděného odpadu obcím a lidem způsob třídění vybraných odpadů. Ministerstvo musí dohlédnout, aby se předcházelo vzniku odpadů a omezovaly se veškeré překážky recyklace na straně výrobců, jedině tak se recyklace do budoucna usnadní a recyklační smyčka v ČR uzavře.

Zálohování ruku v ruce se zdražováním

„Mně osobně se na celé věci nelíbí, že se v dnešní době bavíme pouze o 5 – 7 000 tunách za rok! O tyto tuny potřebují výrobci nápojů zvýšit současný sběr, aby dostáli cílů EU. Zbytek, skoro 80 % jim spadne do klína díky dvacetileté práci obcí. A za odměnu si naši občané vyslouží zdražení ostatního zboží, protože Ekokom pravděpodobně zdraží poplatky ostatním výrobcům obalů, aby dofinancoval přibližně půl miliardovou ztrátu třídícím linkám. A to se logicky promítne do zdražení výrobků. Nám na obcích se sníží odměny od Ekokomu, protože se sníží obalová složka. No a nezbude než vybrat vyšší poplatky za odpady od občanů. Už vidím, jak jsou lidé nadšení a chápaví ze zálohování, až jim dojdou všechny dopady. A k tomu patří také ohrožení malých obchodů na obcích, kterých se to bezprostředně dotkne také. Tomu říkám odměna za třídění!“ přibližuje Olga Dočkalová detaily, které budou mít vliv na život v obcích.

Zákon umožňuje dobrovolné zálohování

To prý však nemá šanci na úspěšné fungování a splnění cílů, protože dobrovolné systémy nejsou srozumitelné pro spotřebitele.

„Ovšem srozumitelné to nebude ani při povinném zálohování. Lidé budou mít oprávněně v zálohách a třídění totální chaos a budou se chodit ptát starosty, co kam patří, co sešlapávat a co nikoliv. Srozumitelnost a jednoduchost bude jedině v případě, že se budou zálohovat všechny obaly od nápojů, tedy i od vína, mléka, aktimelů, sirupů apod.,“ upozorňuje Olga Dočkalová.

Dotace jsou pro obce důležité

Na obce se naložilo tolik povinností a zároveň i sankcí, že nezbývá starostům než postupně měnit mnohé systémy a zintenzivnit třídění od občanů. Dotace zde hrají významnou roli. „Starosty tyto změny stojí kromě financí spoustu úsilí, energie a neustálé osvěty a náročné komunikace s občany,“ upozorňuje starostka Sudice.

Odejmout obcím PET lahve a přehodnotit systém dotací, který se týká zejména samospráv, by znamenalo významné narušení funkčního systému. A to navíc v době, kdy jsou na obce kladeny zvýšené nároky, které v historii odpadového hospodářství nemají obdoby.

Foto: pixabay
Zdroj: