Česko žádá opravu Nařízení o obalech a obalových odpadech

Čeští zástupci průmyslu, obchodu, odpadového a oběhového hospodářství, municipalit a zaměstnavatelských svazů žádají Evropskou komisi a Evropský parlament o opravu Nařízení o obalech a obalových odpadech. Jsou další členskou zemí EU po Německu, která požaduje opravu v rámci procesu Corrigenda.

Za několik týdnů bude Evropský parlament (EP) finálně schvalovat Nařízení o obalech a obalových odpadech (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR), který již předběžně potvrdil letos v dubnu. Po finálním hlasování EP musí PPWR ještě potvrdit Rada.

PPWR prochází náročným evropským legislativním procesem, protože se nové zákonné normy pro obaly a obalové odpady dotknou širokého okruhu evropského průmyslu a budou mít dopad na každého obyvatele. Některá z ustanovení PPWR jsou ale zpochybňována a jejich potvrzení či úpravu mají přinést až budoucí akty v přenesené pravomoci, a to po vyhodnocení odborných analýz.

S tímto ovšem nesouhlasí například zástupci německého průmyslu, kteří ve svém dopise ze 4. 7. 2024 žádají předsedkyni Komise Ursulu von der Leyen o nutnou a okamžitou opravu PPWR ve vztahu k opětovnému použití přepravních obalů.

Další nezbytnou opravu PPWR požadují zástupci českého průmyslu, obchodu či municipalit ve svém dopise odeslaný institucím EU před několika dny. Signatáři jsou Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Unie zaměstnavatelských svazů ČR, Sdružení komunálních služeb ČR, Česká asociace odpadového hospodářství, Spolek veřejně prospěšných služeb a Česká asociace oběhového hospodářství.

ZDROJ + FOTO