O projektu komunitní zahrady v Chrudimi jednal hejtman Martin Netolický s předsedou spolku Perspektivní Chrudimsko Markem Točoněm, který zajišťuje fungování Zahrady ve městě. V letošním roce kromě celé řady projektů uspěli také v hlasování veřejnosti v rámci participativního rozpočtu v Chrudimi.
„Zahrada ve městě je z mého pohledu ukázkovým příkladem komunitní spolupráce s cíle rozvíjet dříve nevyužité městské zahradnictví v prostor pro setkávání lidí, osvětu z hlediska životního prostředí a podporu biodiverzity ve městě. Právě projekt na vybudování bylinkových pásů, ovocných stromů či vybudování jezírka s výukovým molem je nyní dalším z připravovaných projektů. Celkové předpokládané náklady jsou nyní odhadované na 500 tisíc korun s tím, že 70 procent by měl zajistit soukromý subjekt. O pomoci z krajského rozpočtu na rok 2025 budeme chtít dál jednat,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Podle předsedy spolku Perspektivní Chrudimsko Marka Točoně je letošní rok z hlediska rozvoje zahrady velmi úspěšným. „V letošním roce navazujeme na úspěšně odvedenou práci z minulého roku. Díky finanční podpoře společnosti Foxconn jsme na počátku orku uvedli do provozu záhony. Vytvořili jsme tak místo, kde mají možnost lidé vypěstovat si zeleninu, ovoce nebo bylinky. V zahradě pěstujeme i sousedské vztahy. Za finanční podpory Nadace Via realizujeme projekt s názvem Žívá Zahrada ve městě. V druhé polovině roku se nám podařilo uspět u Nadace Partnerství ve výzvě Akademie hybatelů komunit s projektem „Komunitního pátia“. Zároveň jsme uspěli v hlasování občanů ve výzvě Tvořím Chrudim. Z těchto prostředků bychom chtěli revitalizovat dva skleníky a vybudovat sociální zařízení pro návštěvníky našich akcí,“ řekl Marek Točoň.
ZDROJ + FOTO