K Vánocům tradičně patří spousta světla, ať už jsou to hořící svíčky na adventním věnci, nebo sezónní světelné dekorace. Světýlka všeho druhu dodávají tu pravou magickou atmosféru, navíc mohou stimulovat produkci hormonu štěstí, což přispívá k dobré náladě. Přemýšlíte, zda letos světelné dekorace raději nevynechat kvůli ceně elektřiny? Moderní LED technologie se na účtu za energie projeví jen minimálně.
Pro většinu lidí by vánoční svátky nebyly úplné bez patřičné výzdoby. Vedle tradičních věnců, svícnů, aranžmá z větví jehličnanů či různých dekorací z mnoha materiálů se v adventním čase v našich domovech zabydlují také nejrůznější světýlka. „Světelné dekorace jsou již stálicí vánoční výzdoby. Krásná, barevná světýlka vytváří neopakovatelnou magickou atmosféru, většina lidí s nimi má navíc spojeny radostné a příjemné pocity, které zažívali například jako děti. Je také vědecky prokázáno, že některé vlnové délky světla stimulují v organismu produkci hormonu štěstí dopaminu, takže světlo k radostné atmosféře v domově rozhodně přispívá,“ uvádí Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí vše pro domácí pohodu, včetně krásných vánočních dekorací se světýlky i bez nich.
Už nesvítí? Do koše nepatří
Kvalitní LED dekorace vám obvykle vydrží mnoho let a nevyžadují zvláštní údržbu. Ty venkovní po sezóně jednoduše očistěte do sucha a uložte doma na adekvátním místě. Až doslouží, pamatujte na to, že rozhodně nepatří do směsného odpadu. „Světelné zdroje jsou odpadním elektrozařízením a je potřeba je adekvátně zlikvidovat. LED řetězy i další světelné dekorace je stejně jako žárovky, zářivky a podobně nutné odevzdat k recyklaci, a to ve sběrných dvorech, přímo u prodejců světelných zdrojů či obecně v obchodech s elektronikou. Malé sběrné nádoby speciálně určené na vysloužilé světelné zdroje bývají k nalezení i v nákupních centrech či městských úřadech. Ačkoliv jde o elektroniku, nevhazujte je do kontejnerů na elektroodpad, světelné zdroje potřebují s ohledem na obsah skla a případných nebezpečných látek speciální zacházení,“ vysvětluje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů s tím, že z každé žárovky lze recyklovat více než 90 % materiálů, ze kterých je vyrobena. Odpad tedy můžeme recyklací snadno přeměnit opět na zdroje.
LED dekorace jsou úsporné, i tak nesviťte zbytečně
Při plánování letošní světelné výzdoby však bude patrně mnoho lidí řešit, zda se množství dekorací nepodepíše na jejich účtech za elektřinu. Ta se v posledních měsících kvůli neklidné situaci na trhu s energiemi šplhá do závratných výší a lidé tak uskromňují svoji spotřebu. Dobrou zprávou je, že je LED technologie velice úsporná. Oproti starým světelným dekoracím s klasickými žárovičkami jsou náklady na svícení s LED dekoracemi obvykle méně než desetinové. „Vezměme si jako příklad zhruba jedenáctimetrový vnitřní řetěz se 120 LED diodami od značky Grundig s příkonem 6,7 wattu. Pokud si jej doma budeme chtít rozsvítit každý den na šest hodin, a to po celý prosinec, bude nás to při aktuální průměrné ceně elektřiny 5,88 koruny stát asi 7,33 koruny,“ vypočítává Magda Jandová.
Přestože je spotřeba LED dekorací nízká, vyplatí se používat je s rozumem. Pro kouzelnou sváteční atmosféru nemusíte mít celý interiér a exteriér rozsvícen desítkami metrů řetězů a po 24 hodin denně. Dům rozsviťte, teprve až se zešeří, a vyzdobte si primárně ty místnosti, v nichž trávíte nejvíce času. Nejste-li doma, nenechávejte světýlka zbytečně zapnutá. LED řetězy umístěné kolem oken také nenechávejte svítit přes noc, abyste zmírnili světelný smog. Ten není dobrý pro přírodu a už vůbec ne pro váš kvalitní spánek.
Foto: pixabay
Zdroj: