Rubriky
Nezařazené

Co s vánočním stromečkem?

Po vánočních svátcích vyvstává otázka, kam vyhodit stromeček. Rozhodně nepatří do kontejneru a nelze ho odložit ani vedle samostatně stojící popelnice u rodinného domku.

Záleží na umístění veřejně přístupné nádoby na odpad – stromek patří k popelnici na směs nebo ke stanovišti kontejnerů na tříděný odpad

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například sídlišť.

Jinak je to ale v případě, že jsou nádoby na směsný odpad umístěny ve vnitroblocích či v klecích a jiná pravidla platí také pro majitele rodinných domků. Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.

„Stromky by tak vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popisuje správný postup likvidace tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana a dodává: „Obyvatele činžovních domů, kteří mají popelnice na směsný i třídění odpad ve vnitrobloku, prosíme o odnesení stromků na nejbližší veřejné stanoviště tříděného odpadu.“

Speciální místa určená danou obcí

Některé obce organizují sběr vánočních stromků také na jimi vybraných místech v zájmu co největší čistoty veřejného prostoru. Může se jednat například o velkoobjemové kontejnery apod.

Seštěpkovaný stromeček může na kompost

Máte-li zahradu a na ní kompost, je další možností seštěpkovat stromek a přidat do kompostu.

Pozor na zvířata

Vánoční stromky, které posloužily v domácnostech, se nedoporučuje zanechávat v lese. Mohou být nedostatečně odstrojeny a představují tak nebezpečí pro zvěř. Ze stejného důvodu již využité stromky nepřijímají ani zoologické zahrady.

Plastové vánoční stromky

Umělé stromečky, které již dosloužily, patří do sběrného dvora.

Foto: pixabay
Zdroj: