Rubriky
Nezařazené

Hodina Země připomíná, co můžeme udělat doma pro ochranu klimatu

Nadměrná spotřeba energií je jedním z důležitých témat při snižování emisí skleníkových plynů a tím i příspěvku ke změně klimatu. Akce Hodina Země, která každoročně upozorňuje na postupující změnu klimatu, se letos koná v sobotu 27. března od 20.30 h. Vedle symbolického zhasnutí zdrojů energie doma, v obci nebo v práci, se můžete letos na stránkách připojit k iniciativě i se svým vlastním klimatickým závazkem.

Průměrná roční uhlíková stopa lidí v České republice je 12 tun CO2, z toho téměř polovina (zhruba 5 tun) ovlivňuje osobní spotřeba, včetně především bydlení, dopravy nebo jídla. Proto je klíčové nezapomínat na to, že naše každodenní rozhodnutí mají vliv na klima. Šetřit energiemi, ať jde o teplo nebo elektřinu, má vždy smysl, stejně jako omezování nadměrného osvětlení, jak doma tak i ve městech a obcích. I proto se letos do Hodiny Země zapojí také Ministerstvo životního prostředí a zhasne svoji budovu.

Energie, která se díky omezení světel ušetří, nemá ale pozitivní dopad jen na změnu klimatu. Nadměrné nebo neefektivní osvětlení škodí našemu zdraví i přírodě. Covidová pandemie posledního roku, spojená mj. s omezením vycházení ve večerních hodinách, ještě více na problém světelného znečištění a zbytečného nočního osvětlení poukázala. Česká města se i během nouzového stavu topí ve světlech obchodních center nebo reklamních ploch. Osvětlená zůstávají prázdná parkoviště supermarketů, výkladní skříně uzavřených obchodů či průmyslové a školní areály.

Světelné znečistění je jedním z prioritních témat Ministerstva životního prostředí. Již po tři roky MŽP nabízí 30 milionů korun na efektivnější využití světelných zdrojů v podobě výměny obecního osvětlení obcím v chráněných oblastech, dalších 90 milionů korun poskytuje Ministerstvo průmyslu a obchodu pro ostatní města a obce.

Hodina Země od roku 2007 upozorňuje na změnu klimatu pomocí akcí ve veřejném prostoru, které mají společného jmenovatele, a to je symbolické zhasnutí světel. Ať už jde například o známé památky, průmyslové provozy nebo domácnosti. Hodina Země navíc upozorňuje na to, že změna klimatu není nic vzdáleného, ale že ji ovlivňuje každý z nás při nákupech, například lokálních potravin nebo při rozhodnutí spořit energie nebo využívat dešťovou vodu. Tipy na změnu spotřebitelského chování najdete na stránkách Hodiny Země.

Foto : frekvence1
Zdroj: