Rubriky
Nezařazené

Město přestane uklízet harampádí od popelnic. Věří, že tím lidi polepší

Roudnice nad Labem spouští nezvyklý pokus. Městské služby nebudou tři týdny odvážet odpad z nedovolených skládek, ale ani od kontejnerů na sídlištích. Radnice věří, že lidé přestanou brát odvoz a úklid nepořádku pracovníky technických služeb jako samozřejmost.

Lidé často u popelnic odkládají domácí přístroje, spotřebiče i nábytek. To vše patří správně do sběrného dvora. Odvoz a úklid vzniklého nepořádku mnozí stále považují za samozřejmou službu od města, za níž se nemusí platit.

Radnice chce ponecháním hromad harampádí na místě obyvatele přimět, aby začali dodržovat nastavená pravidla. Špatně odložený odpad nebude odvážet až do 28. listopadu. „Je nemyslitelné, aby muselo nákladní auto i nadále třikrát do týdne  odklízet odpad, který každý slušný občan odváží do sběrného dvora,“ říká místostarosta Roudnice nad Labem Jiří Řezníček (ANO).

Radnice obyvatele na tento problém upozorňuje už dlouho. Teď doufá, že díky tomuto radikálnímu řešení lidi přiměje k zodpovědnějšímu chování. „Opakovaná upozornění ani postihy nepomohly. Doufám, že teď už všichni pochopí, jak se mají chovat,“ dodal Řezníček. Ve městě je sběrný dvůr Hostěraz. Jen za letošek tam evidují přes sedm tisíc návštěv a uložení 1 500 tun odpadu. Lidem, kteří tam nemohou odpad dovézt sami, nabízí městské služby odvoz malými nákladními vozy.

„Při přesunu běžného materiálu s nakládkou nepřesahující 15 minut by neměli lidé zaplatit více než 500 korun,“ upozorňuje místostarosta. Odpady ze stavební činnosti jako lepenku, sádrokarton či skelnou vatu dvůr nebere, za úplatu ho však lze předat na skládky Ladeo v Lukavci nebo Sono Plus v Želechovicích. 

Zdroj: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/odpad-popelnice-roudnice-neporadek.A201106_140007_usti-zpravy_mendl

Foto: český rozhlas server