Delegace SKS na 46. sjezdu KFDZOM

Další pracovní cesta družební delegace SKS směřovala nejseverněji, kde jsme zatím byli, a to na pobřeží Baltského moře, do přímořského letoviska POGORZELICA v Polsku.

V tomto krásném prostředí hotelu Sandra Spa se konal již 46. Sjezd KFDZOM(Krajowe Forum Dyrektorów Zakladów Oczyszcania Miast), což je naše polská partnerská organizace.

Tomuto sjezdu nadmíru přálo počasí a po celou dobu konání akce (pro členy SKS připomenu, že sjezd trvá od středy až do soboty) bylo krásné, slunečné počasí, které tak dokreslilo atmosféru příjemného prostředí borovicových lesů, písečných pláží a dun Baltského pobřeží.

Na sjezd se sjelo přes 350 účastníků a více než 50 vystavovatelů.

Polskem je stále ovlivněno zásadní změnou v otázce nakládání s odpady – „revoluce v odpadech“ , jak ji sami poláci nazývají. Ke změně došlo v březnu 2013, kdy se pevně nastavily pravidla nakládání s odpady zákonem o odpadech a do té doby, velmi liberální trh, dostal pevnější pravidla.

Jak sami kolegové říkají, je to změna, která má svou dobrou i špatnou stránku. Dobrou v tom, že s odpady může nyní nakládat opravdu pouze odborná firma a ne každý, kterého to napadne (stav byl takový, že si stačilo pořídit ojetý kuka vůz, získat klienty a mohli jste vesele podnikat). Varšavu v té době sváželo přes 200 firem a OSVČ. Špatnou stránku v tom, že jsou nuceni soutěžit své vlastní města, které zadávali svoz svým technickým službám napřímo. To sebou nese dampingové ceny finančně silnějších nadnárodních firem, které si to, na rozdíl od místních Technických služeb, mohou dovolit. Na druhé straně je krátkozrakost komunálních politiků ve snaze o okamžité „ úspory“ v rozpočtech měst a obcí. Také Vám to něco připomíná?

Dva roky po přijetí tohoto zákona se projevují jeho nedokonalosti – nepropracovanost a také jeho špatná aplikace Województvami – krajů, krajských politických zástupců, úředníků. Naopak je Polsko dosti vpřed v přístupu ke spalovnám a jejich přípravě výstavby (připravuje se cca 6 – 8  Spaloven)

Zajímavá byla rovněž přednáška na téma: „Nula odpadů v EU po roce 2030 aneb jak přistupovat k odpadu co by surovině“. Je vidět, že toto jsou, a podle nás i dlouho budou, hlavní témata kolegů v Polsku.

No a co by to byl za sjezd, který by ve svém bohatém programu neměl i něco z manažerských dovedností? Tentokrát přednášel Dr. Kaczorowski, psycholog a hypnoterapeut na téma : „Co novodobá hypnoterapie a tvé podvědomí pane řediteli?“

Čtvrteční večer byl již tradiční Kominek – táborák.

Jde o opravdu zajímavě strávený večer. Kdy po celodenním kolotoči přednášek a prezentací je příjemné odložit společenský oděv a obléct si džínsy, bundu, pohodlné tenisky a posedět u ohně u příjemné hudby, ochutnat grilované speciality a neformálně si hovořit s kolegy. Rádi bychom tuto formu zavedli i na našich akcích a věříme, že se bude líbit.

Pátek večer se konal již každoroční Bowlingový turnaj „O Pohár předsedy“.

My jsme se už bohužel museli loučit v pátek dopoledne, ono to je na Balt přeci jen nějaká ta stovka kilometrů.

Těšíme se na další setkání, tentokrát nás kolegové zvou na podzim do Karpaczu, která se nachází na polské straně Krkonoš.

Za sdružení SKS Ing. Karel Mutinský a Jiří Vyvial