Instalace tzv. balkonových solárních elektráren v německých domácnostech by se měla zjednodušit snížením regulačních překážek. Německé ministerstvo hospodářství (BMWK) to navrhuje v novém návrhu zákona,uvádí německá zpravodajská agentura AFP.
Připojení malých fotovoltaických elektráren určených na balkony nebo fasády domů by mělo být podle návrhu zákona usnadněno zmírněním zákonných požadavků, přiznáním práva nájemníků provozovat tyto systémy v pronajatých bytech a zajištěním možnosti zapojení elektráren do běžných zásuvek.
Kromě toho chce ministerstvo hospodářství povolit připojení elektráren o instalovaném výkonu až 800 wattů oproti současnému limitu 600 wattů. V současné době se spotřebitelé, kteří chtějí instalovat balkonové solární elektrárny, potýkají s překážkami, jako je nutná výměna elektroměru, nutnost souhlasu majitele domu a nutnost vyplnit dva samostatné registrační formuláře pro registraci u síťového regulátora a místního provozovatele elektrické sítě.
Skupiny na ochranu spotřebitelů, nevládní organizace a sdružení elektrotechniků VDE vyzvaly k „radikálnímu zjednodušení“ registrace, instalace a uvádění malých solárních zařízení do provozu. Tato zařízení umožňují majitelům domů a nájemníkům aktivně se podílet na energetické transformaci, jsou účinná při výrobě decentralizované elektřiny a mohou zmírnit rostoucí ceny elektřiny, uvedla nevládní organizace Ekologická akce Německo (DUH).
Malé solární systémy jsou v Německu velmi populární, podle BMWK jich je v Německu aktuálně instalováno na 250 000. Jejich nákup je v mnoha městech či spolkových zemích dotován. Například hlavní město Německa Berlín nedávno zavedlo program dotací pro domácnosti v celkové výši sedmi milionů eur na instalaci tohoto typu elektráren.
Německo si klade za cíl pokrýt od roku 2030 80 % své spotřeby elektřiny výrobou z obnovitelných zdrojů energie a fotovoltaika by k tomu měla významně přispět.
ZDROJ + FOTO: