V Německu vyvinuli solární panely, které lze aplikovat jako samolepku

Úvodem si dovolím citovat z tuzemského tisku. Petr Lukáč v HN ze dne 21. 9. 2021 uvádí, že ČR prakticky nestaví zelené elektrárny. Pokud chce splnit cíle ohledně podílu obnovitelných zdrojů energií do roku 2030, musí pořádně zabrat. Přijatý plán EU Fit for 55 ukládá cílový úkol dosažení 40 % podílu obnovitelných zdrojů, když vloni jsme v ČR dosáhli 16 %.

Ke splnění tohoto cíle má posloužit Modernizační fond, ze kterého bude možno čerpat prostředky v rámci Nová zelená úsporám i na instalace fotovoltaických panelů na budovách podle hesla „Domácí fotovoltaika je jistota, která jistí rodinný rozpočet“.

Rada hlavního města Prahy schválila v září záměr veřejné zakázky „Instalace fotovoltaických systémů na bytové domy hl. m. Prahy“. Cílem je realizace pilotní instalace fotovoltaických systémů metodou Design@Build a testování konceptu společných výroben elektřiny v rámci tzv. komunitní energetiky. Zodpovědnost za realizaci projektu v hodnotě 8 mil. Kč bude mít nově vznikající příspěvková organizace PSOE – Pražské společenství obnovitelné energie.

V odborném plastikářském článku na www.plastics-themag.com z letošního září jsem zaregistroval rozhovor se Stephanem Kubeem, který pracuje jako vedoucí marketingu německého startupu Heliatek. Na tomto webu lze nalézt značné množství informací o jejich aktivitách. Vyvinuli flexibilní, samolepící solární panely, které lze obdobně jako samolepku aplikovat na libovolný povrch, jako např. sklo, beton nebo kov. Lze je tedy instalovat na místech, která byla dříve považována za nepřístupná pro instalaci dosud používaných fotovoltaických panelů. Folie neobsahují žádné škodlivé, ani vzácné prvky.

Zatímco stávající panely vyžadují nosnost 25 kg/m čtvereční, flexibilním stačí 1 kg/m čtvereční. Nově vyvinuté panely jsou složeny ze samolepící plastové folie, odolné UV záření, která obsahuje patentovanou směsí monomolekul uhlíku. Složení a systém jsou předmětem 300 udělených patentů. Folie o různých délkách jsou dodávány ve formě flexibilních, průsvitných pruhů. Nalepují se na důkladně vyčištěný povrch (viz obrázky). Proces trvá několik minut. Lze je aplikovat i na okenní skla.

Foto+zdroj: