Váhy v zberových vozidlách možno nebudú povinné. Návrh prešiel prvým čítaním

Zrušenie povinnosti podporili všetci prítomní poslanci NR SR. Definitívne sa o návrhu rozhodne v máji.

Povinnosť vybaviť všetky zberové vozidlá vážiacimi systémami je na ceste k tomu, aby vypadla zo slovenskej odpadovej legislatívy. Návrh novely zákona o odpadoch, ktorým sa má táto povinnosť zrušiť, dnes, 17. marca, v prvom čítaní podporilo všetkých 129 prítomných poslancov NR SR.

„Do najbližšej májovej schôdze návrh prerokujú výbory. Následne novela zákona pôjde do druhého čítania. Verím, že podporu nájde aj v ňom a z odpadovej legislatívy tak vypadne jedna z nezmyselných povinností, ktoré zbytočne zaťažujú podnikateľské prostredie. Samosprávy a zberové spoločnosti budú môcť váhy do smetiarskych áut inštalovať aj naďalej, zákon im to však už nebude prikazovať,“ priblížil predkladateľ návrhu, poslanec Radovan Kazda (klub SaS) na sociálnej sieti (spoluvlastník vydavateľstva Odpady-portal.sk, pozn. red.).

Pod návrh, ktorý podľa R. Kazdu vychádza najmä z podnetov zberových spoločností, sa podpísali poslanci zo všetkých koaličných klubov.

O čo ide?

Podľa súčasného znenia zákona by všetky zberové vozidlá mali mať vážiaci systém najneskôr k 1. januáru 2023. Povinnosť sa do legilatívy dostala novelou zákona o odpadoch na jeseň 2019.

Povinné váhy v zberových vozidlách podľa poslancov podpísaných pod návrhom spôsobia neprimerane vysoké investičné náklady. Tvrdia pritom, že vážiace systémy bude nevyhnutné zabezpečiť aj pre stovky vozidiel, ktoré ich v praxi nebudú využívať.

Foto: ekolist
Zdroj: