Rubriky
Nezařazené

Průmysl je nutné v Evropě udržet. Proto jeho zástupci požadují „Industrial Deal“

Na konci února podepsali zástupci 73 evropských firem a svazů Evropskou průmyslovou dohodu, která má doplnit Evropskou zelenou dohodu. Cílem je, aby v Evropě zůstala zachována vysoce kvalitní pracovní místa.

Signatáři Antverpské deklarace požadují, aby vedle Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) byla na stejné úrovni důležitosti vytvořena i Evropská průmyslová dohoda (Industrial Deal). Podpis k deklaraci připojil i český Svaz průmyslu a dopravy.

Otázka před námi zní: Jak podpoříme rozvoj našeho evropského průmyslu? Odpověď zní: S Evropskou průmyslovou dohodou na stejné úrovni jako je Evropská zelená dohoda. Ne ve vzájemné opozici, ale aby se navzájem posilovaly,“ uvedl belgický premiér Alexander De Croo.

Komise si nevybrala nejlepší dobu

Podle zástupců průmyslu se kvůli splnění klimatické neutrality v roce 2050 a nedávno oznámenému cíli do roku 2040, bude evropská výroba elektřiny muset znásobit. „Průmyslové investice budou muset být šestkrát vyšší než v předchozím desetiletí,“ uvádí signatáři.

Evropská komise představila na začátku února doporučení, podle kterého by se klimatický cíl snižování emise do roku 2040, měl zvýšit na 90 %. Čeští zástupci energeticky náročných odvětví českého průmyslu ihned upozornili na fakt, že je návrh nerealistický a extrémně nákladný. „Takto navržený cíl ohrožuje samotnou existenci řady průmyslových odvětví a tím i české ekonomiky,“ uvedl Bohuslav Čížek, ředitel sekce Hospodářské politiky SP ČR.

Zástupci evropských firem upozorňují, že návrh přichází právě v době, kdy velké společnosti, ale i malé a střední podniky čelí nejvážnějšímu hospodářskému poklesu za posledních deset let. Poptávka klesá, výrobní náklady se zvyšují a investice se přesouvají do jiných regionů.


Zdroj + FOTO